Deň Rómov sme oslávili veľkolepo

8. apríl patrí Medzinárodnému dňu Rómov, je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov v rôznych oblastiach. Najsilnejšie sa prejavujú v hudbe, divadle, literatúre či umení. Pri tejto príležitosti pripravila naša škola atraktívny program plný hudby a slova.

„Nehľaď na to, akú má človek kožu, ale pozeraj, aké má srdce.“ (Cigánske príslovie)

V roku 1971 vznikol 8.apríl ako pamätný deň na počesť prvého celosvetového stretnutia Rómov na svojom I. kongrese v Orpingtone pri Londýne, kde sa zišli účastníci zo 14 krajín a založili prvú medzinárodnú rómsku organizáciu (IRU). Pripomenuli sme si ho aj na pôde našej školy, kde máme  rómskych žiakov a aj rómskych kolegov. Podujatie spoločne pripravovali pedagógovia a asistenti, nechýbali rodičia detí. Počas stretnutia dvoch kultúr sa prítomným povzbudivými slovami prihovorila pani riaditeľka Katka Kurimská. Každému je známe, že rómska menšina sa vyznačuje veľkým hudobným nadaním a temperamentom, ktorý je nenahraditeľný. Akcia zaujala aj riaditeľa DSS Giraltovce, ktorý sa jej zúčastnil spolu so svojím tímom. „Rómovia sú výnimoční ľudia, bohatí na svoju kultúru a tradície. Keď počujem ich chytľavý spev, vidím ich dynamické tance, zakaždým ma to zdvihne zo stoličky. Sú pre nás prirodzenými a rovnocennými partnermi. Máme medzi nimi veľa priateľov, mnohí pracujú na vysokých postoch a už všeličo dokázali. Máme sa od nich tiež čo učiť,“ poznamenal riaditeľ a zároveň aj bývalý kolega zo ZŠ Ostrovany Peter Kimák-Fejko, ktorý je obdivovateľom rómskej kultúry.

PARTNERSKÉ STRETNUTIA BUDÚ POKRAČOVAŤ

Podľa slov pán P. Kimák-Fejka prijali pozvanie ako partnerská inštitúcia, do Ostrovian prišiel v spoločnosti niekoľkých kolegov a prijímateľov, ktorí si ihneď obľúbili našich žiakov a výborne sa zabavili na diskotéke, ktorou sa akcia zavŕšila. „Nechali sme sa vtiahnuť do úžasného energického sveta piesní  a tancov. Tento deň znamená pre mňa osobne akési pozastavenie, že Rómovia sú našou veľkou súčasťou, sú tu, medzi nami, vážime si ich a máme ich radi. Dobre sme sa medzi nimi cítili, z ich vystúpení sme sa pozitívne naladili a načerpali nových síl do práce,“ doplnil.  DSS plánuje so ZŠ Ostrovany v budúcnosti realizovať veľké projekty. Skvelé podujatie, plné zážitkov a nových skúseností, bolo spestrené o umelecké slovo a prednes. Programom sprevádzal talentovaný mladý hudobník, nechýbali ani rómske špeciality. Vydarenému dňu prialo i pekné počasie, ktoré bolo svedkom príjemného stretnutia dobre naladených ľudí. Ďakujeme všetkým, ktorý ho s nami oslávili.
Nezabúdajme na to, že sme si všetci rovní. Na záver si ešte „dovolíme“ poučné príslovie...

„Ukáž gadžovi, že si človek a on ti ukáže, že je tiež človek.“  (cigánske príslovie)

Dátum vloženia: 22. 4. 2022 15:52
Dátum poslednej aktualizácie: 21. 12. 2022 13:15