Menu
ZŠ Ostrovany
Základná škola Ostrovany

Prvým krokom na ceste k šťastiu je učenie sa

V ŠKOLSKOM ROKU 2020/2021 MÁME

13 Tried ZŠ

256 žiakov
Žiaci

24 zamestnancov

Tohtoročný 1. jún to nie je len MDD, ale aj nástup do školy....

.

1.jún sa odjakživa spája s Medzinárodným dňom detí. Vo svete i u nás je tento deň najobľúbenejším sviatkom detí. Počas tohto dňa aj naša Základná škola v Ostrovanoch, pripravuje pre našich žiakov rôzne akcie, ktoré majú priniesť deťom radosť nielen v škole, ale zároveň vyjadriť im úctu, rešpekt ako najmenším a najzraniteľnejším bytostiam našej spoločnosti.

Veď aj ony majú svoje starosti, s ktorými sa boria vo svojom veku. Veď práve ony raz budú nositeľmi našich tradícií, raz i ony budú riadiť a spravovať tento náš štát. Pravdaže, tento deň je spojený u nás v škole aj s mnohými úľavami, či zákazmi. Prípadne im  v tento deň doprajeme viac sladkých pochúťok, ktorými deti nikdy nepohrdnú.

 

 

Medzinárodný deň detí je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Medzinárodný deň detí sa zvyčajne (ale nie všade) oslavuje každoročne 1. júna. Na Slovensku si tento deň pripomíname od roku 1952. Myšlienka Medzinárodného dňa detí vznikla na Svetovej konferencii pre blaho detí (WorldConferencefortheWellbeing of Children) v Ženeve, v Švajčiarsku v roku 1925. Na tejto konferencii zástupcovia 54 krajín schválili deklaráciu, ktorá sa zaoberala chudobou, detskou prácou, vzdelaním a inými otázkami týkajúcimi sa detí na celom svete. Po konferencii viacero vlád zaviedlo vo svojich krajinách takýto deň, s cieľom urobiť deťom radosť a zároveň poukázať na problémy týkajúce sa detí vo svete. Nie je úplne jasné, prečo práve 1. jún bol vybraný ako MDD. Avšak tento dátum je na svete najobľúbenejší, oslavuje sa vo viac ako 21 krajinách sveta.

 

Tohtoročný Medzinárodný deň detí je o niečo iný. Je spojený s pandémiou, ktorá zachvátila celý svet a s tým sú spojené rôzne opatrenia, ktoré prijala naša vláda s cieľom zastaviť jej šírenia na Slovensku. Jedným z nich bolo aj zavretie všetkých škôl od polovice marca. Práve 1. júna sme sa dočkali. Akoby to bol aj symbolický dátum na otváranie škôl pre našich žiakov.  Takýto krok vlády Slovenskej republiky, prijali s radosťou nielen pedagógovia našej školy, ale aj samotní naši žiaci. Veď naše školské prostredie predsa vytvára pre žiakov a pedagógov oveľa lepšie podmienky na vzdelávanie a výchovu, ako to bolo v prípade dištančného vzdelávania, ktoré sme prevádzali počas posledných týždňov s našimi žiakmi.

 

Otvorenie našej školy  je pravdaže sprevádzané za prísnych hygienických opatrení vydaným Ministerstvom školstva Slovenskej republiky. V prvom rade si musia rodičia našich žiakov uvedomiť, že nástup do školy pre nich znamená aj dodržiavanie istých zásad, či pravidiel. Rodičia:

 

  • Zodpovedajú za dodržiavanie hygienicko-epidemiologických opatrení pri príchode žiaka do našej školy a pri odchode žiaka zo školy (nosenie rúšok, dodržiavanie odstupov, dezinfekcia rúk),
  • Zabezpečia pre svoje dieťa každý deň dve rúška a papierové jednorazové vreckovky,
  • Budú dodržiavať pokyny riaditeľa školy, ktoré upravujú podmienky prevádzky našej základnej školy do konca školského roku 2019/2020,
  • Rodič predkladá pri prvom nástupe žiaka do našej základnej školy, alebo po každom prerušení dochádzky žiaka do základnej školy v trvaní viac ako tri dni písomné vyhlásenie o tom, že žiak neprejavuje príznaky prenosného ochorenia a nemá nariadené karanténne opatrenie,
  • Vprípade, že u dieťaťa je podozrenie alebo potvrdené ochorenie na COVID_19, bezodkladne otejto situácii informuje príslušného vyučujúceho a riaditeľa školy. Povinnosťou zákonného zástupcu je aj bezodkladne nahlásenie karantény, ak bola dieťaťu nariadená lekárom všeobecnej zdravotnej starostlivosti pre deti a dorast alebo miestne príslušným regionálnym hygienikom. Ak sa tieto pravidlá a požiadavky nebudú dodržiavať, dieťa je zo školy vylúčené.

 

Pravdaže, povinnosti nie sú len na strane rodičov ako zákonných zástupcov detí, ale aj na strane školy a jeho zriaďovateľa. Tie sa milí rodičia a návštevníci našej stránky môžete dočítať v prílohe tohto článku.

Čo dodať na záver. Hádam to, že konečne sa opäť stretneme, my – pedagógovia našej školy a vy – naši žiaci. Sme nesmierne radi, že vyučovanie, ktoré sa prerušilo v marci tohto roku sa opäť začne, aby sme mohli naplniť poslanie našej školy a pokračovať vo výchovno-vzdelávacom procese. I keď to bude o niečo iné vzdelávanie na aké sme boli zvyknutí, ale predsa budeme spolu a budeme tráviť čas hravou formou. A ak to čas umožní, tak naše spoločné chvíle budú prebiehať  predovšetkým v prírode a na čerstvom vzduchu.

 

Vedenie školy

ZŠ Ostrovany 

 

 

Dátum vloženia: 29. 5. 2020 3:56
Dátum poslednej aktualizácie: 1. 12. 2020 8:44
Autor: Správca Webu

Dátum a čas

Dnes je pondelok, 17.6.2024, 5:39:36

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Aktuálne počasie

dnes, pondelok 17. 6. 2024
slabý dážď 27 °C 12 °C
utorok 18. 6. polojasno 28/14 °C
streda 19. 6. slabý dážď 29/16 °C
štvrtok 20. 6. slabý dážď 24/13 °C

Pre rodičov